Windows Nisan Güvenlik Güncellemeleri VPN Bağlantınızı Bozabilir

Microsoft, Windows Nisan Güvenlik Güncellemeleri sebebiyle VPN bağlantınızın bozulabileceğini açıkladı. Şirket, bir durum güncellemesinde “Windows cihazları, Nisan 2024 güvenlik güncelleştirmesini (KB5036893) veya Nisan 2024 güvenlikle ilgili olmayan önizleme güncelleştirmesini yükledikten sonra VPN bağlantı hatalarıyla karşılaşabilir” diye yazdı. Şirket ayrıca bir düzeltme üzerinde çalıştıklarının da altını çiziyor.

Windows 11, Windows 10 ve Windows Server 2008 ve sonraki sürümleri etkileyen sorun, Reddit’deki kullanıcılar arasında da konuşuluyor. Bazı yorumcular güncellemeyi yükledikten sonra VPN’lerinin hala çalıştığını söylerken, diğerleri şifreli bağlantılarının gerçekten bozulduğunu iddia ediyor.

Microsoft yamalı bir güncelleme yayınlayana kadar maalesef uygun bir düzeltme mevcut değil. Sadece tüm güvenlik güncellemelerini kaldırarak bu sorunu çözmeniz mümkün.  Bir Reddit kullanıcısı ise VPN uygulamasını kaldırıp yeniden yüklemenin kendisi için sorunu çözdüğünü iddia ediyor.

Güvenlik güncelleştirmelerini kaldırmaya karar verirseniz Microsoft bunu nasıl yapacağınız hakkında destek sayfasında detay vermiş durumda.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir